Світло справедливості, 2019
Лауреатами нагороди «Світло справедливості» у 2019 році стали громадські активісти Дмитро Карабчук та Юлія Мельник-Пашковська. Церемонія вручення відбулася 13 грудня в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві. Нагорода заснована канадійкою українського походження Анастасією Шкільник і вручається «за моральне і духовне лідерство в Україні» в пам’ять про її батька Михайла Шкільника, громадського і політичного діяча часів Української Народної Республіки. Організатором заходу виступив Інститут лідерства та управління Українського католицького університету. Юлія Мельник-Пашковська – співзасновниця і керівниця екологічної громадської організації «Еколтава». «Працювати в кліматичному русі складно, бо іноді тяжко любити людей, які знищують природу, а ще зміни відбуваються повільно. Це забирає багато енергії. Тому ми всі часто вигораємо, але я бачу активістів такими феніксами, які вмирають і вкотре народжуються, щоб знову нести своє світло справедливості. Ця нагорода – це визнання важливості теми охорони довкілля, його раціонального використання, не тільки для сьогодення, але і для майбутнього», – сказала активістка.
Уривок з моєї промови де представляю Пані Мельник-Пашковська…
Юлія Мельник – кліматична активістка. Їй 31 рік і вона виховує 7-річну доньку МаЮлія засновниця української організації «Еколтава», радниця Української кліматичної мережі, працює в команді міжнародної організації 350.org.
Вивчала в Японії зелену енергетику та енергоефективність. Після чого повернулась іншою людиною.
Щоб досягнути цього, вони з командою кліматичних амазонок 350.org - та партерами з 2018 року - будують першу в Україні спільноту мерів-кліматичних лідерів, які заявляють про ціль здійснити у своїх містах справедливий енергетичний перехід до 2050 року.
Зараз це уже 7 міст України (Львів, Житомир, Чортків, Кам’янець-Подільський, Тростянець, Баранівка та Полтава) і їх кількість щороку зростає, як і міжнародні інвестиції в українську зелену енергетику.
З 2013 та до 2019 року Юлія працювала з командою Еколтави.
Серед їх досягнень - це, зокрема, встановлена перша шкільна сонячна електростанція у Полтавській області. Її потужність 5,5 кВт, що повністю забезпечить невелику сільську школу зеленою енергією на наступні 15-20 років.
Також команда Еколтави виграла перший в Україні суд проти міської ради по відходах. Після цієї гучної перемоги у Полтаві почали впроваджувати роздільний збір сміття, відтепер по місту курсує Екобус, що збирає небезпечні відходи, які не потраплять на звалище, а підуть на переробку.
Основні принципи Юлії - жити в гармонії з природою, бути справедливою, любити ближніх та ніколи не здаватися.